“WorldFood Azerbaijan-2013”: AQRAR-SƏNAYE KOMPLEKSİNİN ƏN YAXŞI NAİLİYYƏTLƏRİ
May ayının 22-də Bakı Ekspo Mərkəzi ənənəvi olaraq qida sənayesi sahəsində dünya nailiyyətlərini nümayiş etdirmək üçün regionun ən böyük tədbirinin keçirildiyi məkana çevrildi və məhz burada “WorldFood Azerbaijan-2013” Azərbaycan Beynəlxalq “Qida sənayesi” sərgisi öz işinə başladı. Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin fəal dəstəyi ilə həyata keçirilən bu sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” MMC və “ITE Group plc” şirkətləri çıxış edirlər.
Sərginin təntənəli açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri İsmət Abbasov ölkə iqtisadiyyatının, xüsusilə də kənd təsərrüfatı sahəsinin formalaşmasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğuladı. “-Kənd təsərrüfatının inkişafına xüsusi diqqət yetirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev diqqətimizi aqrar-sənaye kompleksinin inkişafına və genişlənməsinə yönəltməklə yanaşı, yerli məhsulların dünya bazarına çıxarılması barədə də tapşırıq verib”, deyən cənab nazir həmçinin onu da qeyd etdi ki, bu sərgilər dünyanın ən dinamik şəkildə inkişaf edən ölkələrindən biri olan Azərbaycanın uğurlu iqtisadi siyasətini əyani şəkildə nümayiş etdirir. Bununla əlaqədar olaraq, ölkə iqtisadiyyatının möhkəmləndirilməsində kənd təsərrüfatının oynadığı rol xüsusi qürur hissi bəxş edir. Ötən il Azərbaycanda aqrar sənayenin ümumi inkişaf göstəriciləri təxminən 7% təşkil edib. 2013-cü ilin 4 ayı ərzində isə bu göstərici artıq 4% artım nümayiş etdirib. Buna görə də, aqrar sahənin mütəxəssis və işçiləri ildən-ilə böyüyən və işgüzar əməkdaşlığın genişlənməsinə xidmət edən bu sərginin əhəmiyyətini yüksək dəyərləndirirlər.
“ITE Group plc” şirkətinin direktoru cənab Edvard Stroon sərgi iştirakçılarını salamlayaraq qeyd etdi ki, bu sərgi biznes əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, tərəfdaş axtarışı və Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sahəsində yeni texnologiyaların tətbiqi baxımından səmərəli işgüzar platforma kimi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Forumun keçirilməsinə beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən sürətlə artan maraq, eləcə də “WorldFood Azerbaijan-2013” sərgisində iştirakçı və investorların sayının artması da buna dəlalət edir. Hazırkı sərgi rekord sayda eksponenti - dünyanın 31 ölkəsindən 179 şirkəti bir araya gətirərək həm iştirakçılar, həm də sərgi meydançası baxımından 27% artım nümayiş etdirib. Cənab Edvard Stroon nazir İsmət Abbasova uzunmüddətli əməkdaşlıq üçün öz minnətdarlığını bildirərək təşkilatçılar adından onu “Iteca Caspian” MMC sertifikatı ilə mükafatlandırdı.
“VIP”-tur zamanı qonaqlar və ziyarətçilər sərginin çoxsaylı stendləri ilə tanış oldular. Eksponatların üstünlüyü ondan ibarət idi ki, sərgidə onları nəinki seyr etmək, hətta dadmaq da mümkün idi və bu da istisnasız olaraq hər bir kəsin ürəyincə oldu. Sərgi stendlərinin vitrinlərində ən dadlı şirniyyat və un məmulatları, pendir və kolbasalar, dəniz delikatesləri, çay, şirə və şərablar, meyvə və giləmeyvələr, makaron və spagettilər, mürəbbə və cemlər, yoqurt, konfet, qoz-fındıq, kartof çipsləri və ketçuplar düzülüb. Bir neçə şirkət isə ziyarətçilər üçün “dadlı” sürprizlər, qeyri-ənənəvi kulinariya üzrə həll variantları - ətin düzgün emalı və hazırlanmasına həsr olunmuş ustad dərsləri (“master-klass”), çörəkbişirmə prosesi və içkilərin dequstasiyası kimi tədbirlər hazırlayıblar. Şirəli, nəfis və ətirli qəlyanaltı və desertlərin geniş çeşidi sübut edir ki, yerli qida sənayesi inamla inkişaf edir. Yerli eksponentlər arasında məşhur “Azersun Holding”, Qəbələ Konserv Zavodu, “Şirin” MMC, “Milla” və digər şirkətlər, eləcə də öz potensialını geniş auditoriyaya nümayiş etdirmək kimi unikal fürsətdən yararlanan debütantlar var. Naxçıvan Muxtar Respublikası sərgidə ayrıca stendlə çıxış edir.
Xarici məhsul, texnologiya və xidmətlərin mövcudluğu keyfiyyət və ən yaxşı təklif uğrunda davamlı rəqabət və mübarizənin mümkünlüyünü vurğulayır. Ənənəvi olaraq, sərgidə MDB və Avropa ölkələrindən olan şirkətlər üstünlük təşkil edirlər. Bu il Azərbaycan, Rusiya, ABŞ və Türkiyədən şirkətlərin də daxil olduğu debütantlar ümumi iştirakçıların 45%-ni təşkil edirlər. “WorldFood Azerbaijan” sərgisində kommersiya təşkilatları ilə yanaşı, Latviya, Belçika və İranın milli stendləri də iştirak edirlər. Özbəkistan və İordaniya şirkətləri isə ilk dəfədir ki, Bakıda keçirilən bu sərgiyə qoşulmuşlar. Azərbaycan, Macarıstan, Litva, Rusiya, Türkiyə, Çexiya və digər ölkələrdən olan şirkətlər qablaşdırma, qablaşdırma materialları və hazır məhsullar, eləcə də yarlıqlar və şüşə taraların istehsalı üçün qablaşdırma qurğuları və avadanlıqları nümayiş etdirirlər.
Ənənəvi olaraq, “WorldFood Azerbaijan” sərgisi mövzu ilə bağlı bir neçə ekspozisiyanı özündə birləşdirir - qida sənayesi (“WorldFood”), içkilər (“WorldDrink”) və texnologiyalar (“WorldFoodTech”). “Qablaşdırma” bölümünü isə artıq ikinci ildir ki, “WorldFood Azerbaijan” sərgisi ilə eyni zamanda keçirilən “Ipack Caspian-2013” Xəzər Beynəlxalq “Qablaşdırma, Tara, Etiket və Poliqrafiya” sərgisi təqdim edir.
Hər il aqrar kompleksin aparıcı nümayəndələrini, habelə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalçı və təchizatçılarını bir araya gətirən “AgriHort Azerbaijan-2013” 7-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Kənd təsərrüfatı” sərgisi “WorldFood Azerbaijan” sərgisi ilə paralel olaraq keçirilir. Sərgidə Azərbaycan, Bolqarıstan, Macarıstan, Almaniya, İspaniya, İtaliya, Hollandiya, Rusiya, Ukrayna, Fransa və digər ölkələrdən şirkətlər iştirak edirlər. “Agrihort Azerbaijan” sərgisinin meydançası ötən il ilə müqayisədə 87% artmışdır. Sərgidə kənd təsərrüfatı və quşçuluq fabrikləri üçün avadanlıqlar, habelə istixana avadanlıqları, suvarma sistemləri, heyvanlar və balıqlar üçün yemlər, toxumlar, gübrələr və s. bu kimi məhsullar nümayiş etdirilir.
Sərginin ilk iki iş günü yalnız mütəxəssislər, qida sənayesinin nümayəndələri, topdan və pərakəndə satış şirkətləri, habelə kənd təsərrüfatı məhsullarının idxalçıları və distribütorlar üçün açıq olacaq. May ayının 24-də isə arzu edən hər bir kəs sərgini ziyarət edə biləcəkdir. Beləliklə, bu il “WorldFood Azerbaijan-2013” və “AgriHort Azerbaijan-2013” sərgiləri ölkənin qida və aqrar sektorlarının bütün müsbət inkişaf tendensiyalarını nümayiş etdirəcək və sıx beynəlxalq əlaqələrin qurulmasına, investisiya həcminin artırılmasına və yeni texnologiyaların tətbiqinə şərait yaradacaqdır.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (“AZPROMO”) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) sərgilərə təşkilati dəstək göstərirlər. 2013-cü ildə “Iteca Caspian” MMC tərəfindən keçirilən bütün sərgilərin təhlükəsizlik üzrə rəsmi tərəfdaşı “SafeLife” şirkətidir. Sərginin rəsmi otelləri qismində “Jumeirah Bilgah Beach Hotel” və “Qafqaz Poynt Hotel” mehmanxanaları, rəsmi turoperatoru qismində isə “Greenwich Travel Club” şirkəti çıxış edirlər.

WorldFood Azerbaijan 2013: the best achievements of agro-industry
On May 22, the Baku Expo Centre traditionally became the venue for holding the largest exhibition in the region showcasing world achievements in the field of the food industry. Here, the Azerbaijan International Food Industry Exhibition, WorldFood Azerbaijan-2013, organised by Iteca Caspian LLC and ITE Group plc, began its work. The exhibition is organised with the active support of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan.
In his speech at the official opening ceremony, the Minister of Agriculture Ismet Abbasov emphasised the role of the National Leader Heydar Aliyev in the development of the national economy, particularly the agricultural sector. Azerbaijani President Mr Ilham Aliyev, paying close attention to the development of agriculture, not only draws our attention to the growth and consolidation of the agricultural industry, but also sets out the task of exporting local products to the world market. The Minister further noted that the current exhibition demonstrates the successful policy of the state, which has one of the fastest growing economies in the world. In this regard, the role of agriculture role in strengthening the domestic economy leads to a feeling of pride. Over the past year, the growth in the overall performance of the agricultural industry in Azerbaijan amounted to some seven per cent. For the first four months of 2013, this growth figure has already reached four per cent. Therefore, experts and industry employees appreciate the value of exhibitions, which become larger from year to year and lead to increased business cooperation.
Executive Director of the ITE Group Plc, Mr Edward Strachan, in welcoming the participants at the exhibition, noted its value as an effective platform to strengthen business relationships, find corporate partners and implement new technologies in the food industry of Azerbaijan. This demonstrates the rapidly growing international interest in the forum, and the increase in the number of participants and investors at WorldFood Azerbaijan 2013. The current exhibition has attracted a record number of exhibitors - 179 companies from 31 countries of the world, showing a 27 per cent increase in both the number of participants and the exhibition area. Mr Strachan expressed gratitude to Minister Abbasov for the long-term cooperation and presented him with a certificate of Iteca Caspian LLC on behalf of the organisers.
During a VIP tour, guests and visitors became acquainted with the numerous stands at the exhibition. The advantage of all exhibits lies in the fact that they can not only be viewed, but also can be tried. This naturally attracts the attention of everybody. The best tasting sweets and pastries, cheeses, sausages, seafood, tea, juices and wines, fruits and berries, pasta and spaghetti, preserves and jams, yogurts, candies, nuts, chips and ketchup overwhelm the exhibition showcases. Some companies have tasty surprises in store for visitors: innovative culinary solutions, including a master class in the processing and preparation of meat, the process of bread making, and drinks tasting. The abundance of juicy, tender, fragrant snacks and desserts indicates that the local food industry stands firmly on its feet, and is developing steadily. Among the local exhibitors are the well-known Azersun Holding Company, the Gabala Canning Factory, Shirin LLC, Milla and other firms, as well as those companies making their debut, which have been given a unique opportunity to demonstrate their potential to a large audience. A separate stand represents the Nakhchivan Autonomous Republic.
The presence of foreign products, goods, technologies and services emphasises the possibility of serious competition, the struggle for quality and the best deals. Traditionally, the exhibition is dominated by companies from the CIS and Europe. This year's newcomers, including companies from Azerbaijan, Russia, the USA and Turkey make up 45 per cent of all the participants. Along with commercial organisations the WorldFood Azerbaijan exhibition includes national stands from Latvia, Belgium and Iran, and companies from Uzbekistan and Jordan are visiting Baku for the first time. Azerbaijan, Hungary, Lithuania, Russia, Turkey, the Czech Republic and other countries are showing packaging machines and equipment for the production of packaging components, packaging materials and finished products, labelling products, and glass containers.
Traditionally the WorldFood Azerbaijan event combines several thematic exhibitions: food industry (WorldFood), beverages (WorldDrink) and technology (WorldFoodTech). The packaging sector is presented in the Ipack Caspian-2013, Caspian International Packaging, Tare, Label and Printing Exhibition, which is being held for the second consecutive year in conjunction with WorldFood Azerbaijan.
In addition to demonstrating products at the exhibition, events that are useful and interesting for businessmen will be organised. For example, the Global Marketing Group company's seminar on ‘Production Planning, Warehouse Management (WMS) and the Optimisation of Routes for the distribution of goods by distributors’ will take place in the framework of the business programme on May 23 from 10:00 to 18:00. Another workshop will be conducted by Aqrokimya on May 23, from 11.00 to 13.00 in the Baku Expo Centre. In addition, there are many more interesting events.
AgriHort Azerbaijan-2013, the 7th Azerbaijan International Agriculture Exhibition, which annually brings together leading representatives from the agrarian sector, producers and suppliers of agricultural products is held in parallel with WorldFood Azerbaijan in the Baku Expo Center. The exhibition is attended by companies from Azerbaijan, Bulgaria, Hungary, Germany, Spain, Italy, the Netherlands, Russia, Ukraine, France and other countries. The growth rate in the exhibition area of AgriHort Azerbaijan is 87 per cent compared with last year. The exhibition includes equipment for agriculture and poultry, greenhouse equipment, irrigation systems, animal and fish feed, seeds, fertilisers, and much more.
The first two days of the exhibition will be open only to professionals, representatives from the food industry, wholesalers and retailers, importers of agricultural products, and distributors. On May 24, the exhibition will open to all visitors. Thus, this year's WorldFood Azerbaijan 2013 and AgriHort Azerbaijan 2013 exhibitions will display all the positive trends in the food and agricultural sectors of the country, as well as will contribute to the establishment of close international cooperation, and will increase investment and the introduction of new technologies in the industry.
Organisational support is being provided by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers') Organisations of the Azerbaijan Republic. The official partner responsible for security at all the exhibitions held by Iteca Caspian in 2013, is SafeLife, the status of official hotels is held by the Jumeirah Bilgah Beach Hotel and the Qafqaz Point Hotel, and the official tour operator is the Greenwich Travel Club.